10: Võrkude rikkusː vabast tarkvarast vaba kultuurini

 Eric S. Raymondi Hacker-HOWTO eesti keelse tõlke arvustus

 

Raamat on sündinud autori isiklikust kogemusest, saades entusiastlike kirju, kuidas saada häkkeriks. Tahtes millelegi viidata, otsides avastas aga et taolist teost veel ei eksisteeri, seega tegi sellega ise algust.

 Kahjuks on sõnal "häkker" tekkinud juba tõlgendus. Arvatakse et tegemist on millegi negatiivse või millegi ebaloomulikuga. Lugedes raamatut sain aru et häkker on laia silmaringiga proffessionaal, kes tegeleb lisaks enda vaimsete võimete arendamise ka kuluurilise (muusika, kunst, kirjandus) ja füüsilise (võitluskunstid) poolega. Üks häkkerite iseloomuomadus on tagasihoidlikus. Seetõttu esinebki häkkeri mõiste avalikes artiklites enamasti siis kui keegi on enda häkkerioskuseid kasutanud millekski negatiivseks. Näiteks varastanud paroole või häkkinud kusagile sisse. Artiklid alatoonidega "Tarmukas häkker lõi kogu maailmale tasuta tarkvara" või "Häkker lahendas inimkonda seni vaevanud probleemi" on pigem haruldused. Mulle tundub et häkkeritele meeldib ületada erinevaid raskuseid, sealhulgas ka avastada erinevate süsteemide nõrkuseid ja need paljastada. See meenutab justkui varateismelist, kes soovib pidevalt katsetada uusi asju ja ületada ennast ja piire.

Kui keegi lootis raamatu lugemisel saada häkkerioskuseid, siis peab ta küll pettuma, antakse kätte juhtniidid, üldised normid ja mõttemaailm, millest võiks alustada ja kuidas ennast arendada.

    Ilmselt ei tule kellelegi uudiseks et tuleb osata vabalt programmeerida erinevates programmeerimiskeeltes, erinevates keskkondes, nii et saadakse aru ja osatakse lugeda koodi ja programmi käitumist, mille tulemusena saavutatakse oskus mõelda programmeerimisprobleemidest üldiselt. Lõpuks peaksid suutma paari päevaga õppida ja aru saada suvalisest programmeerimiskeelest, see arendab sind.

Õpi selgeks avatud lähtekoodiga Unix ja hakka seda kasutama, näiteks Ubuntu, see arendab sind.

Õpi kasutama veebi ja kirjutama HTMLi, selle käigus peaksid tegema endale kodulehe, mis oleks huvitav või kasulik teistele häkkeritele. See arendab sind.

Kui sa ei oska piisaval määral inglise keelt, siis õpi see ära! Häkkerid on tähelepanelikud ja pirtsakad(vabandan ette, aga mulle jääb selline mulje) ja ei vaata hea pilguga vigasele tekstile, mistahes põhjusel see ka nii ei oleks kirjutatud. "See ei ole mu emakeel" või "mul oli trükkimisega ülikiire" ei ole mingi vabandus. See arendab sind.

Ole ühiskonnale kasulik, kirjuta avatud lähtekoodiga tarkvara ja  aita teistel seda testida ning siluda. Aita teisi, avalda enda avastatud teavet mis võib teisi aidata. See arendab sind.

Iga raamatus toodud lõigu võiks kokku võtta enda arendamisena, mis lõpuks peaks kulmineeruma endapoolse panustamisena ühiskonda.

 

Õppejõule: mõned lingid (tõlgitud keeled, "ühe detailsema hinnangu Pythonile" , "eesti keelde" ja "see kriitika") ei avanenud, võib-olla oli parasjagu need lingid maas või vajaksid järgnevatele põlvkondadele uuendamist.

Lisaks ka "musta" huumorit, kuidas jätta endast mulje, kui häkkerist? Ava leht https://hackertyper.net/# vajuta oma brauseris full screen (enamasti F11) ja voilaa :).

 

Comments

Post a Comment

Popular posts from this blog

12: Inimese ja arvuti suhtlus, ergonoomika ja kasutatavus

1: Noppeid IT ajaloost

6: Arvutid ja paragrahvid Iː tants intellektuaalomandi ümber