9: IT juhtimine ja riskihaldus

 Kaks tuntud IT-juhti (Eestist ja mujalt), kes esindavad kaht erinevat juhitüüpi.

 IT-juht eri rollides on üldtasemel, kuid kehtivad ka IT juhtimise juures järgnevad lihtsustatud rollid:

  • juht (leader) – juhil peab olema selge pilt sellest, kuhu ta tahab jõuda, ning ta peab suutma „vedada” sinna kogu meeskonna.
  • teavitaja/suhtleja (communicator) – juht kogub, süstematiseerib ja levitab infot vastavalt saajate rollidele; halba ei tee ka võime infot tõlgendada ja eri osapooltele arusaadavaks teha, samuti tuleb aeg-ajalt otsustada, kellele seda jagada (allpoolkirjeldatud häireolukord on heaks näiteks).
  • treener/juhendaja (coach) – juht peaks suutma valida õiged inimesed ning stimuleerida nende edasist arengut, samuti on sarnaselt meeskonnamängude treeneritele kesksel kohal koostööoskuste edendamine meeskonnas.
  • mentor/õpetaja (mentor) – ideaalis tuleneb juhi autoriteet mitte tema ametikohast, vaid teadmistest ja isiksuseomadustest; eriti oluliseks muutub see olukordades, kus on vaja pikemaajalist lähedast koostööd väheste inimestega. Siin leiab huvitavaid näiteid vaba tarkvara maailmast.
  • arengumootor (change agent) – juhi ülesandeks on tagada ajaga kaasaskäik ning innovaatilise õhkkonna loomine; selle rolli headeks näideteks on olnud Apple'i juhid.
  • ülemus (power broker) – vahel peab juht ka võimu kasutama, ent selle oskusest sõltub tihti, kuidas olukord laheneb ning kas sellega võivad tekkida uued riskitegurid (näiteks töötaja vallandamisel).

 

Steve Jobs kui arengumootor

Steve Jobsi võib kujutada kui arengumootorit, võiks öelda et ta oli innovaatilisuse korüfee, tal oli palju ideid, viis need ka sihikindlalt ellu, olles seejuures "ülemus". Vaadates tema karjääri ei tulnud see kõik ülikooliõpingute järel "kuldlusikas suus" sillutatud karjäärina vaid üle kivide ja kändude. Läbi suurte languste ja kaotuste. Oma Apple I perioodi suutis ta lõpetada teatavasti konflikti tõttu kolleegidega, minu hinnangul andis selline lahkumine suurepärase "punase joone" kogemuse, mis juhtub kui sa ületad selle joone. Edaspidi oli ta enda tegemistes "kammitsetum", kui üldse nii on võimalik tema kohta öelda.  Ukse enda taga pauguga kinni lüües ja NeXt luues tegi ta oma perfektsusjanus palju vigu. Mis on kasu ideaalsest tootest, tootest millel oli isegi perfektne karp, kui seda keegi (pean silmas tavainimest või ettevõtet) soetada ei suutnud. Ilmselt sai ta järgmise õppetunni, loodav toode peab olema kriitilisele massile taskukohane, või nii hea et ollakse nõus natukene rohkem maksma. Applesse tagasi siirdudes oli säilinud tema perfektsusjanu, kuid andis endale aru, et see kõik peab jääma ka "kriitilisele massile" kättesaadavaks. Ühe legendi järgi olla Steve Jobsi juurde tulnud tootedisainer esimese Iphonega, Steve oli seda liiga suureks pidanud. Insener vaidles vastu, toodet ei saa enam väiksemaks teha! Steve viskas selle peale telefoni akvaariumi, telefoni põhja jõudes väljusid sellest õhumullid. See on õhk, tähendab, siin on ruumi! Tee see väiksemaks! Iphone prototüübi paksus vähenes esialgsest 19,8 mm pealt 6,1 mm-ni. Tuleb osata argumenteerida!


Taavi Kotka kui juht

 Oma erialase teadmiste omandas ta Tartu Ülikoolis (2001–2013) ja Tehnikaülikoolis (2013–2014) informaatikat õppides, mis tähendab et tal on temaatikast suurepärased baasteadmised. On ju ka neid IT-juhte kes on mõne muu eriala omandanud, näiteks majanduse või juhtimise. Juba kooli kõrvalt asus ta 1998 a tööle programmeerijana, 2000 aastal sai temast aga Webmedia (nüüdne Nortal) peaanalüütik. See kõik andis süsteemse mõtlemise ja juhivisiooni. Siinkohal ma ei tahakski rääkida Taavist kui juhist, ülemusest. Vaid Taavist kui juhist, eeskujust, suunajast. On palju avalikuses tegutsevaid IT-juhte kes räägivad mida peaks tegema, mis on puudu või vajaka. Edasi järgneb neil tavaliselt passivagressiivne ootamise faas, mõne aja pärast ilmub uus artikkel, endiselt ootame!

    Taavi ei ole selline, "kui näed viga laita, siis selle asemel, et laitmisele kaasa aita, mine parem ja tee midagi." on tema motoks. Mis teeb temast suurepärase eeskuju ja juhi. Eraldi võiks välja tuua tema Robootikakooli tüdrukutele, mis tulenes isiklikust kogemusest, või e-residentsuse programmi käivitamist. Ta on töötanud ka Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu presidendi ning MKM IT asekantslerina. Selle kõigega on tema juhi, veduri ning "IT metseenlus" eeskujuks.

 

 

 






Comments

Popular posts from this blog

12: Inimese ja arvuti suhtlus, ergonoomika ja kasutatavus

1: Noppeid IT ajaloost

6: Arvutid ja paragrahvid Iː tants intellektuaalomandi ümber