E-ITSPEA 5: Tarzan suurlinnas: võrgusuhtluse eripäradest

 Näe võrgus hea välja (Make yourself look good online)

 

Virginia Shea on oma raamatus "Netiquette" käsitlenud sarnaselt piibliga interneti kümmet käsku. Need on:

 Mina vaatlen käsku number 5 (eesti keelde tõlgituna, näe võrgus hea välja). Mida see siis tähendab? Kuigi raamatu autor on "hea välja nägemise" all pidanud utreeritult pidanud silmas õigekirja, kirjutatu teadmistepõhisust ja viisakust võiks seda käsitleda laiemalt.

Interneti postitatu jääb sinna alatiseks

Olen arvestanud et interneti postitatud tekst ja muu meedia, sh heli, pildi või muud loodud failid ei kao sealt kusagile, isegi kui ma need soovin kunagi kustutada, võib keegi olla jõudnud juba need alla tõmmata, samuti jääb teatud ajaperioodiks kõik interneti "mällu" alles. See tähendab minujaoks eelkõige seda et mul on üks reegel, ma ei postita interneti mitte midagi.

Aga reeglitel on erandid, nii ka minu reeglis, püüan võimalikult vähe postitada, võimalusel vältida enda identiteediga seotut. Seda kõike nii tänase kui ka homse, ülehomse või järgmise ülejärgmise aasta või pikemagi vaate raames.

Toon siinkohal ka ühe näite oma heast kolleegist, ta töötas personalijuhina, otsisime parasjagu uut töötajat. Küsisin ühe kandidaadi kohta, kuidas temaga läks? CV oli asjalik, kohtumine jättis meeldiva mulje, ning nagu ikka tehakse ka inimese kohta ennem tema palkamist kerge taustauuring, selle käigus tulid välja paar aastat tagasi tehtud bikiinipildid. Personalispetsialist ütles et selle inimesega me edasi ei lähe, küsisin imestunult, et miks? Inimene võib ju ometigi endast pilte teha, tegemist ei ole millegi siivutu ega pornograafilisega, ilusad pildid olid. Kolleeg vaatas aga asjale hoopis teise pilguga, tema argumendid olid järgnevad:

1) Inimene kes postitab endast selliseid pilte ei mõtle väga ette, esineb suur tõenäosus et ta teeb ka tulevikus sarnaseid asju, võibolla lükatakse piiri veelgi edasi? Mida siis teha?

2) Olles näinud neid pilte on meie suhtumine temasse ka muutunud.

3) Kui palkame selle bikiinitari, siis võivad mõjutada need pildid ka meie kliente, nad ei pruugi meie ettevõtet võtta enam tõsiselt, see on aga väga suur probleem.

Nii et pigem üritan vältida endast informatsiooni internetis avaldamise, isegi kui võime meie personalijuhti pidada kitsarinnaliseks või vanaks kibestunud inimeseks, siis ma ei tahaks et mind ei võetaks tööle sellepärast et olen teinud pildi vabadussamba ees, mõne kino, poe või ööklubi ees, personalispetsialistil võib selle kõigega seostuda midagi ebameeldivat ja mind lükatakse kõrvale. Või kui mu laps kandideerib kooli, siis vastuvõtukomisjoni arvamust mõjutaks minu kohta internetist leitu.

Minu kreedo-parim internetiidentiteet on selle mitte omamine.

Comments

Popular posts from this blog

12: Inimese ja arvuti suhtlus, ergonoomika ja kasutatavus

1: Noppeid IT ajaloost

6: Arvutid ja paragrahvid Iː tants intellektuaalomandi ümber